Właściwie tytuł tego wpisu powinien brzmieć: Zalety i ZALETY aparatu na zęby, ponieważ każdy mały argument, który prowokuje do wątpliwości, można obalić wieloma DUŻYMI argumentami „za”.

Czy zakładanie aparatu na zęby, a później jego noszenie boli?

Tak bardzo, jak przez dłuższy czas chciałam założyć aparat na zęby, tak samo mocno miałam ochotę go ściągnąć już pierwszego dnia. Samo zakładanie aparatu na zęby jest nie tyle bolesne, co czasochłonne, a rozciągnięta szeroko szczena i ślina cieknąca po policzkach, to nie przyjemność a dyskomfort. Tak samo nieprzyjemny i bolesny (bo to drut, a on ciągnie, a to po prostu cholernie boli i jeść nie możesz, a o gorącym to w tym tygodniu zapomnij!) jest pierwszy tydzień noszenia aparatu. Co pomoże? Lody pomogą! W każdych ilościach (najlepiej tylko dużych), żeby i ból ukoić i najeść się w końcu.

Minął on – etap przeklinania na ortodontę i na ból, który Ci wyrządził (i to za taką kasę!!!)

No właśnie, pieniądze. Ile kosztuje aparat i dlaczego tak dużo?

Aparaty w zależności od rodzaju, ale też od miejsca, w którym je zakładamy są zróżnicowane cenowo. Dlatego warto upewnić się, że aparat zakładany w danym gabinecie jest przynajmniej porównywalny cenowo z cenami u innych stomatologów np. w tej samej miejscowości.

Osobiście obdzwoniłam kilkanaście gabinetów, z których wybrałam jeden, jak się okazało po pierwszej wizycie z bardzo wygórowanymi cenami, które znacznie odbiegały od kwot umieszczonych na stronie internetowej. Polecam gabinety sprawdzone – przez znajomych, kuzynki, ciocie, koleżanki, internautów, takie, w których ktoś był i szczerze poleca, z których ktoś wyszedł zadowolony z uśmiechem od ucha do ucha, równiusieńkim jak nigdy wcześniej.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, konkretnie więc.

Za każdy z łuków płacimy osobno (od 1500 zł raczej w górę) bardzo często z możliwością rozłożenia kwoty na raty. Wizyta u ortodonty każdorazowo (mniej więcej co miesiąc) wiąże się z kosztami (od 50 zł przy jednym łuku do 100 zł przy dwóch – za wymianę gumek i w górę – w zależności od wykonywanych zabiegów). Nie jest to mało, ale pieniądze wydane raz pozostawiają efekt na zawsze.

Czy aparat oznacza głodówkę lub zmianę nawyków żywieniowych?

Jak pisałam Ci już wcześniej – w pierwszym tygodniu kebaba czy snickersa to Ty nie zjesz. Zbawienne będą lody, jogurty i chłodne zupy – nie powodują bólu, zaspokoją głód, a jak zrzucisz na początku kilka kilogramów to tylko lepiej, co nie? Osobiście, małymi krokami, udowadniałam sobie, że mogę jeść jak wcześniej, bez wyrzeczeń (z wyjątkiem diet, które rozpoczynałam i kończyłam w każdy poniedziałek) i wiesz co? Mogłam. Jeśli Tobie uda się przestawić na sałatę, to czapki z głów, bo ja poległam!

sarbinowo 22

sarbinowo 20

Przecież nie każdy jest idealny, 100 % natural i do przodu.

A co z higieną i estetyką wyglądu? Jasne, że krzywe zęby też umyjesz i, że możesz się uśmiechać, bo kto Ci zabroni? Ale o ile łatwiej dbać o higienę jamy ustnej i o ile przyjemniej się uśmiechać doświadczysz już w pierwszym dniu po ściągnięciu aparatu (o ile, jak ja, nie zakochasz się w nim i jak ja nie będziesz mógł się z nim rozstać).

Estetycznie? z resztkami brokuła między zębami? takie bajki to my, ale nie nam!

To fakt, higiena jamy ustnej w okresie noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo ważna. Właściwie należy myć zęby po każdym posiłku, ale czy to jest jakaś nowość? Trąbi się o tym na prawo i lewo! Jasne, że nie szłam na randkę, do restauracji ze szczotką do zębów w kieszeni, nie zasłaniałam też ust w obawie, że resztki jedzenia mogły utknąć gdzieś w czeluściach aparatu. Idąc „przypudrować nosek” upewniałam się, czy między jedynkami nie wisi mi jakiś makaron i tyle. Wody w kranach dostatek, więc wypłukać usta to żaden problem.

Czy aparat ortodontyczny sam w sobie nie wygląda nieestetycznie?

Nie. Sama śmiałam się niejednokrotnie, że dla mnie jest ozdobą, czymś w rodzaju biżuterii, a już na pewno jest mniej „nieestetyczny” ( w cudzysłowie, bo moim zdaniem, ani trochę taki nie jest) niż każdy ząb wykrzywiony w inną stronę.

Jakie to uczucie nosić przez dwa lata aparat i nagle ściągnąć? Czy zęby nie wrócą do wcześniejszego „nieporządku”?

Długo zastanawiałam się, jak to bez niego będzie, obawiałam się, że język (niczym wykrywacz metalu) wiecznie będzie wędrował po zębach w celach poszukiwawczych. Po zdjęciu aparatu przekonałam się, że to uczucie jest „żadne”. Jesteś dumnym posiadaczem prostych zębów, więc i szczerzysz się częściej (nawet przed lustrem, bez celu, do siebie) i (w przypadku kobiet) w pomadkach zaczynasz przebierać, ale metaLOVE nie pozostawia w żałobie.

Jeśli chodzi o to, czy zęby wrócą do poprzedniego wyglądu – istnieje taka możliwość, dlatego do zębów (po ich wewnętrznej stronie) przyklejony zostaje cienki drucik. Ja dodatkowo na noc noszę specjalną nakładkę, której zadaniem jest utrwalenie efektu uzyskanego dzięki noszeniu aparatu ortodontycznego.

sarbinowo 23

sarbinowo 24

Jako ogromna fanka aparatów na zęby (tak, ukryłam swój w pudełku z pamiątkami) szczerze polecam – kupować, nie żałować i szczerzyć się (w końcu szczerze)!

Będzie nam bardzo miło jeśli docenisz nadgodziny spędzone na blogu i udostępnisz post na swoim facebook’u.

Bądź z nami bardziej:
Facebook
Instagram