Choinka to dokańczanie nieskończonego i tuszowanie miejsca po wyjedzonych cichaczem słodyczach.

Pamiętam, że jako dzieci uwielbialiśmy ten moment. Moment, kiedy mama, a przed nią ogromny karton bombek wchodzą do pokoju. Przy zawieszaniu każdej kolejnej ozdoby mama wracała gdzieś w czasy, które znamy jedynie z opowieści i mówiła, że niektóre z ozdób, które zawisną na naszym drzewku, wisiały też na choince naszych pradziadków. Pewnie domyślacie się, jak bardzo nas to wtedy interesowało i kto dokańczał ubieranie choinki z zawieszonymi wspomnieniami, które nie zdążyły jeszcze wybrzmieć?

Choinka to przeszkoda na polu bitwy. Pamiętacie bombki po pradziadkach, o których mama mówiła z taką delikatnością, z jaką chciała żebyśmy się z nimi obchodzili? Pech chciał, że szkło, z którego były zrobione, nie było szkłem pancernym, a pociski w postaci poduszki strącały je jakby celowo.

Choinka to nowe historie, to pamiątki. Przywiezione z wycieczki do fabryki bombek, kiczowato brokatowe, z imieniem. Z kilkunastu zostały dwie. Obecnie traktowane są jak skarb, wieszane tuż pod czubkiem choinki. Reszta? Wiadomo. Poległa na polu poduszkowej bitwy. Sprawca? Jak zwykle: nieznany.

Choinka to tuszowanie braków. To zawijanie w papierek po czekoladowym cukierku orzecha. To podjadanie słodyczy w nocy i nadzieja na to, że braku tych z dołu nikt nie zauważy. Choinka to dokładanie słodyczy codziennie od nowa.

Choinka to wyciąganie igieł z łóżka, z dywanu i z szuflady na bieliznę też. To zmiatanie ich pod łóżko, bo zaraz przyjdą goście, a z racji tego, że dziś nie Twój dyżur na sprzątanie pofatygować się z igłami do śmietnika to nie dziś i jutro pewnie też nie.

Choinka to dzieci, których zachwyt na widok lampek, rozczula. To łańcuch z kolorowego papieru i nadgryzione pierniki. To papierki po cukierkach i pozbijane bombki.

Dlatego tak bardzo biłam się z myślami, czy drzewko, z idealnymi ozdobami, których historia zaczyna się i kończy na tym, że zostały kupione hurtowo w markecie, powinno stać w naszym domu. Tak sobie teraz myślę, że każda, nawet najpiękniejsza opowieść, ma początek w jakimś sklepie, że każda choinka kiedyś będzie „nadgryziona”. 🙂

______________________________________________________________________

Kochani! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam wszystkiego, co piękne! Czasu spędzonego w gronie rodziny i najbliższych. Niech te święta będą dla Was MAGICZNE! 🙂